Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Rod Laburnum - štědřenec - štedrec

Autor: Ing. Jitka Jiříková

Tato nízká dřevina mnohdy keřovitého nebo stromovitého růstu pochází z čeledi Fabaceae - bobovité. Dva druhy této dřeviny se běžně vyskytují v našich parcích a zahradách, v teplých oblastech jsou schopni zplaňovat. Prvním druhem je Laburnum anagyroides - štědřenec odvislý, kterému se také říká "zlatý déšť". Druhý běžný druh je Laburnum watereri - štědřenec Watererův, který je křížencem mezi Laburnem alpinum a Laburnem anagiroides. Botanický druh Laburnum anagyroides původně pochází z jižní Evropy, u nás je nepůvodní, avšak některé jihoslovenské lokality mohou být původní.

Dřevina dorůstá přibližně 7 metrů výšky. Listy jsou střídavé a vyrůstají ve svazečcích po dvou až šesti kusech na brachyblastech (zkrácených větvičkách jako mají modříny, cedry, ginkga...). Tvarem jsou velmi podobné jeteli. Jednotlivé lístky jsou tupě elipčité, trojčetné, ze spodní strany přitiskle stříbřitě chlupaté. Květy jsou jasně žluté v převislých hroznech a jednotlivé květy mají hnědou skvrnku na pavéze. Jsou motýlokvětého typu. Květenství v podstatě vypadá jako žlutý "akát". Rostlina kvete v květnu až červnu. Plodem jsou lusky, sametově chlupaté. Obsahují 2 až 6 semen. Větvičky jsou v mládí jemně chlupaté, později mají tendenci převisat. Kůra je hladká, u mladých větví zelenohnědá, u starších hnědá.

Dřevina obsahuje alkaloid cystin a laburnin. Dalšími látkami, které jsou v rostlině obsažené jsou cholin, ureasa, laurocerasin, kyselina jablečná, pektin, peroxidáza a v květech vialoxanthin. Největší problém představuje cystin, který způsobuje rychle nastupující otravy. Což je na druhou stranu výhoda, protože jedním z prvních příznaků otravy například u dětí je spontánní zvracení, čímž je většina ještě nevstřebané rostliny vyvržena ven, takže otrava nebývá silná. Dalšími příznaky jsou průjem, ospalost, halucinace, svalové záškuby, křeče, rozšířené zorničky, v nejtěžších případech srdeční slabost, zástava dechu a smrt. Proto je důležité dávat pozor nejen na děti, ale hlavně na zvířata neschopná zvracení jako jsou koně, u nichž by otrava mohla mít mnohem vážnější důsledky.

Využití této nádherné rostliny je v ryze okrasných kompozicích, které jsou dobře zabezpečeny proti možnosti spásání býložravci. Ve volné přírodě na něj jen tak nenarazíte, avšak máte-li možnost vypásání starých zahrad či zanedbaných parků, poctivě zkontrolujte flóru v nich rostoucí. Dřevina se dá snadno vykácet a zlikvidovat, lepší je však v těchto prostorách nepást, nechat je jen na seno v travnatých částech a ponechat zlatý déšť účelu, ke kterému byl stvořen a to být jen neuvěřitelnou ozdobou zahrady.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem